Regulatory temperatury 

Jest 19 produktów.

Regulatory temperatury (termostaty) to urządzenia, które są połączone (przewodowo, bezprzewodowo lub w inny sposób) z instalacją grzewczą - na przykład kotłem, grzejnikami czy ogrzewaniem podłogowym. Pozwalają one kontrolować pracę urządzeń grzewczych i w ten sposób sterować temperaturą w pomieszczeniach.

Pokazuje 1 - 19 z 19 elementów
Pokazuje 1 - 19 z 19 elementów

Regulatory temperatury

Najprostsze regulatory temperatury składają się z termometru i mechanizmu nastawnego, połączonego z instalacją grzewczą. Po ustawieniu pożądanej wartości temperatury urządzenie przesyła odpowiedni sygnał do instalacji grzewczej, co - w zależności od aktualnego odczytu z czujnika temperatury - powoduje uruchomienie lub wyłączenie grzania. Bardziej skomplikowane urządzenia pozwalają na ustawianie różnych trybów, programowanie cyklu pracy czy kontrolę poziomu wilgotności powietrza i innych czynników, jednak ogólna zasada działania pozostaje ta sama. Termostaty mogą łączyć się z instalacją grzewczą przy pomocy odpowiednich przewodów, bezprzewodowo (poprzez WiFi) lub być montowane bezpośrednio na urządzeniach grzewczych, na przykład jako regulatory temperatury do grzejników (głowice termostatyczne).

Regulatory temperatury pokojowe

Regulatory temperatury pokojowe (termostaty pokojowe) wyposażona są w czujnik temperatury, który umieszczony jest w ogrzewanym pomieszczeniu (w przeciwieństwie do termostatów pogodowych, gdzie termometr znajduje się na zewnątrz budynku i stamtąd sczytuje wartości, na podstawie których steruje instalacją grzewczą). Nowoczesne regulatory temperatury pokojowe pozwalają na ustawianie trybów ogrzewania (na przykład dzień/noc, urlop, programy zależne od dni tygodnia). Wyposażone są także w przydatne funkcje, takie jak czujnik otwartych okien czy tryb wietrzenia. Niektóre mogą być również zdalnie kontrolowane przy pomocy odpowiedniej aplikacji na urządzenia mobilne lub poprzez przeglądarkę internetową. W połączeniu z odpowiednim czujnikiem podłogowym termostaty te mogą być wykorzystywane także jako regulatory temperatury podłogówki.

Regulatory temperatury do grzejników

Regulatory temperatury do grzejników (głowice termostatyczne) montowane są bezpośrednio na kaloryferach. Sterują one pracą pojedynczego grzejnika, dlatego stanowią wygodne rozwiązanie w pomieszczeniach, gdzie kaloryfer stanowi jedyne lub główne źródło ciepła. Regulatory temperatury do grzejników, podobnie jak inne urządzenia tego rodzaju, wyposażone są w odpowiedni czujnik oraz mechanizm nastawny, dzięki czemu możliwe jest ustawienie pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Wiele modeli może być kontrolowanych z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego, a także umożliwia połączenie z systemami automatyki domowej.

Dlaczego warto stosować regulatory temperatury?

Odpowiednio dobrany i zaprogramowany termostat pozwala zwiększyć komfort termiczny mieszkańców, a także uniknąć przegrzewania pomieszczeń, co przekłada się na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Optymalnym rozwiązaniem jest wydzielenie stref grzewczych, w których temperatura i tryby grzania będą programowane osobno (na przykład wyższa temperatura w łazience rano i wieczorem, obniżenie temperatury w sypialni na noc, wyłączenie grzania na czas nieobecności mieszkańców). Dzięki temu możliwe jest maksymalne obniżenie kosztów ogrzewania, przy jednoczesnym zachowaniu komfortowej i odpowiedniej dla zdrowia temperatury w pomieszczeniach.