Czujniki ruchu 

Jest 11 produktów.

Czujniki ruchu stosowane w gniazdach mocowanych w standardowych gniazdach naściennych korzystają z sensorów podczerwieni. Wykrywają one zmiany temperatury, dzięki czemu urządzenia reagują na poruszające się osoby. Czujniki tego typu wykorzystywane są na różne sposoby - najczęściej spotykanym zastosowaniem jest uruchamianie oświetlenia w pomieszczeniach po wykryciu obecności człowieka.

Pokazuje 1 - 11 z 11 elementów
Pokazuje 1 - 11 z 11 elementów

Czujniki ruchu

Oferowane gniazda z czujnikami ruchu po umieszczeniu w gnieździe ściennym będą reagowały na wykryty ruch, dopuszczając dopływ prądu do gniazda po wykryciu ruchu i odcinając energię po określonym czasie bezruchu. Tego typu czujniki są w stanie wykrywać ruch obiektów oddalonych nawet o 20 m w zależności od modelu produktu. Od modelu zależy też, czy urządzenie umożliwia regulację wielkości przeszukiwanego obszaru oraz czasu włączenia energii bez wykrytego ruchu. Optyka zastosowana w urządzeniach zazwyczaj pozwala na obserwację obszaru w promieniu 120°.

Jak działają czujniki podczerwieni?

Większość oferowanych produktów korzysta z czujników PIR (Passive Infra Red), które wykrywają zmiany temperatury. Element, który odpowiedzialny jest za prawidłową pracę urządzenia to pyroelement. Czujnik podczerwieni korzysta z wbudowanych soczewek, luster oraz procesorów, dzięki którym potrafi z dużą dokładnością wykryć obecność człowieka (zamiast przedmiotów lub zwierząt). Większość czujników PIR jest zaprojektowana w taki sposób, aby reagować na obiekty o większej masie (niż na przykład pies), których głównym źródłem ciepła jest górna część ciała (głowa jest cieplejsza niż nogi).

Pamiętaj o odpowiednim umiejscowieniu czujnika

Warto pamiętać o kilku istotnych zasadach podczas instalacji gniazda z czujnikiem ruchu, aby urządzenie pracowało możliwie najskuteczniej. Przede wszystkim należy zadbać, aby gniazdo nie zostało przesłonięte meblem lub innym przedmiotem. Pamiętając o specyfice pracy sensorów PIR (rozpoznawanie zmian temperatury), nie należy umieszczać ich w pobliżu okien, kominków, urządzeń przeznaczonych do ogrzewania, klimatyzacji lub wentylacji. Warto również pamiętać, że zastosowany w większości urządzeń czujnik podczerwieni jest przeznaczony jedynie do użytku wewnętrznego.

Popularne wykorzystanie

Gniazda z czujnikami podczerwieni najczęściej wykorzystuje się do oświetlania zaciemnionych pomieszczeń, ale mogą również sprawdzić się jako włącznik wentylacji w łazience, wentylatora lub oświetlenia choinkowego. Jeżeli gniazdo nie wykryje ruchu w określonym przez producenta czasie, urządzenie odetnie zasilanie i wyłączy podłączone do niego urządzenie. Stosując taki sprzęt, nie tylko przyczyniasz się do ochrony środowiska, zużywając mniej energii, ale również płacisz niższe rachunki za prąd.