Zasilacze do taśm LED 

Jest 6 produktów.

Zasilacze do taśm LED pozwalają doprowadzić odpowiednio przetworzoną energię elektryczną do taśmy, zapewniając jej bezpieczne źródło zasilania. Większość taśm LED jest zasilana prądem stałym o napięciu 12 V lub 24 V, dlatego powinny być podpinane do sieci za pośrednictwem impulsowego zasilacza zaprojektowanego z myślą o wykorzystaniu w tego typu systemach oświetleniowych.

Pokazuje 1 - 6 z 6 elementów
Pokazuje 1 - 6 z 6 elementów

Zasilacze do taśm LED

W polskich domach napięcie sieciowe wynosi standardowo 230 V (400 V w przyłączach do kuchenek indukcyjnych) prądu przemiennego. Dlatego odpowiedni zasilacz stanowi niezbędny element łączący taśmy LED z zasilającą je instalacją elektryczną. Najważniejszymi kryteriami wyboru są parametry prądowe (napięcie, natężenie i moc zasilacza), a także sposób montażu i ewentualne przystosowanie do trudnych warunków atmosferycznych (jeżeli ma zasilać instalację zewnętrzną).

Rodzaje zasilaczy

Na rynku dostępne są zasilacze o napięciu 12 V DC i 24 V DC, o różnej mocy. Zasilacze do taśm LED o napięciu 12 V to najpopularniejsze rozwiązanie, które sprawdzi się przy zasilaniu większości instalacji oświetleniowych, opartych o wykorzystanie diod LED. Zasilacz 24 V oferuje natomiast większe możliwości - pozwala wybrać instalację o niższej mocy przy zachowaniu tej samej ilości światła. Jest jednak mniej popularny i większość dostępnych na rynku taśm nie może być zasilana przy jego pomocy. Ważnym parametrem zasilacza jest także sposób montażu - wyróżnia się zasilacze dopuszkowe, meblowe, ultrapłaskie (instalacja wewnątrz profilu aluminiowego), wtyczkowe (wtyk DC i wtyczka do gniazda sieciowego) oraz na szynę DIN. Dostępne są zasilacze do użytku wewnętrznego i zewnętrznego, które różnią się klasą szczelności i stopniem odporności na zmiany temperatury.

Jaki model wybrać?

Po zdecydowaniu się na rodzaj zasilacza (wewnętrzny czy zewnętrzny) oraz pożądany sposób montażu, należy sprawdzić, jakim napięciem powinna być zasilana dana taśma. Wśród modeli spełniających to kryterium można wybrać produkt o odpowiedniej mocy i parametrach. Warto pamiętać, że zasilacz powinien mieć nominalną moc wyższą, niż instalacja, a zapas ten powinien wynosić przynajmniej 10%. Przykładowo, do zasilenia dwóch połączonych szeregowo taśm o mocy 24 W należy wybrać zasilacz o minimalnej mocy 48 W + 48 W : 10, czyli co najmniej 52,8 W. Jedno urządzenie nie powinno zasilać odcinka dłuższego niż pięć metrów - w przypadku bardzo długich taśm lepiej jest wybrać kilka mniejszych zasilaczy niż jeden o dużej mocy.