Kable komputerowe 

Jest 2 produktów.

Zanim zdecydujesz się na zakup komputera stacjonarnego czy notebooka powinieneś zorientować się, jaki rodzaj złączy ma dany sprzęt. Od tego będzie zależało, jakie kable komputerowe możesz do niego podłączyć, czyli po prostu, jakie dodatkowe urządzenia będziesz mógł podpiąć. Możemy posłużyć się przykładem złącza USB, które jest najpopularniejsze i dzięki niemu możemy podłączyć do naszego komputera wiele urządzeń peryferyjnych np. pendrive czy dodatkowy zewnętrzny dysk, na którym możemy przechowywać dużą ilość danych i nie zajmować miejsca w pamięci naszego laptopa. Także warto zdobyć trochę wiedzy, by bezproblemowo korzystać z możliwości łączenia naszego komputera z innymi urządzeniami.

Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów

Rodzaje kabli komputerowych

Na rynku można znaleźć ofertę na kable do komputera w takiej ilości, że początkujący elektronik, czy po prostu szczęśliwy posiadacz nowego laptopa może się pogubić. Dla uproszczenia sytuacji pomożemy rozróżnić podstawowe rodzaje przewodów, z którymi możemy się spotkać.

  • Kabel USB – jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest najbardziej popularnym przewodem, który umożliwia podpięcie w zasadzie większości urządzeń peryferyjnych do naszego komputera np. smartfon czy dysk zewnętrzny.
  • Kabel HDMI – to przewody, dzięki którym podłączysz do komputera urządzenia takie jak monitor czy odtwarzacz DVD. Jeśli masz notebook ze złączem HDMI, to najprościej będzie użyć kabla, który ma z obu stron wtyki HDMI, ponieważ w innym wypadku konieczna będzie dodatkowo przejściówka.
  • Kabel RJ-45 – inaczej LAN czy Ethernet, to niezbędne kable sieci komputerowej. Kabel Ethernet umożliwia połączenie z Internetem w przypadku braku dostępu do Wi-Fi. Natomiast w sieci bezprzewodowej, za pomocą tego kabla łączysz komputer z modemem lub router z modemem.
  • Kabel VGA (D-SUB) – w nowszych wersjach komputerów ten kabel zastąpiono portem HDMI. Jeśli jednak go masz, to dzięki niemu możesz podłączyć np. duży monitor i potrzebujesz dokładnie taki sam rodzaj, który łączy jednostkę centralną komputera z monitorem.

Jak wybrać odpowiedni kabel sieciowy?

Jak już wiemy, jest mnóstwo różnych przewodów i aby nasza struktura działała prawidłowo, musimy zaopatrzyć się w ten właściwy kabel. Z założenia sieć komputerowa jest przeznaczona do ułatwienia komunikacji między ludźmi, a także do korzystania ze wspólnych zasobów i danych. Z tego powodu również bardzo istotne są elementy, z których się składa. Aby dokonać prawidłowego wyboru, nasz sklep proponuje kable komputerowe dopasowane do Twoich potrzeb, a także służymy wsparciem w razie problemów. Przede wszystkim zwróć uwagę na długość kabli, więc konieczne jest zmierzenie odległości między gniazdkiem a urządzeniami, które mają zostać połączone tym przewodem. Ponadto bardzo ważny jest typ kabla – czy jest on prosty, czy crossowany, ponieważ każdy z nich ma inny rodzaj końcówek. Sprawdź również, jaki rodzaj zabezpieczenia w postaci ekranowania ma ten kabel. Jest to istotne głównie w przypadku szansy na zakłócenia elektromagnetyczne naszego połączenia. Dobrze jest zdecydować się na kable markowe, czyli przed zakupem sprawdź producenta danego przewodu. Ostatnim elementem, który ma znaczenie ze względów estetycznych, jest kolor kabla. Ma on znaczenie tylko w przypadku, kiedy jest widoczny, więc warto zdecydować się na taki, który nie będzie zbyt przyciągał uwagi. Warto spędzić trochę czasu nad wyborem kabli komputerowych, ponieważ pozwoli to na uniknięcie problemów.