Kategorie

Jaki dopasować barwy światła

Jaki dopasować barwy światła

Światło jest ważnym synchronizatorem dla naszego wewnętrznego zegara. Aktualne badania potwierdzają, że wiele procesów biologicznych w organizmie człowieka jest sterowanych przez światło. W dzisiejszych czasach, gdy nasze domy są nasycone inteligentną techniką, powinniśmy zadbać o ich oszczędną eksploatację choćby pod względem zużycia energii elektrycznej. Wprowadzenie oszczędności warto zacząć od stosowania oświetlenia LED.

Na skutek uregulowań prawnych tradycyjne żarówki znikają z rynku, a bogata i coraz tańsza oferta lamp i źródeł światła LED wypiera świetlówki kompaktowe z polskich domów. Jeśli chodzi o barwę światła to najlepiej dobierać względem danego pomieszczenia i czynności, które w takim pomieszczeniu będziemy wykonywać. Tym samym, najlepszym rozwiązaniem do biura, czy też do pokoju służącego do nauki najlepiej będzie zdecydować się na białe światło (ewentualnie białe chłodne). Działa ono pobudzająco na mózg i lepiej wpływa na koncentrację. Światło o barwie cieplejszej, idealnie nadaje się do pomieszczeń służących do wypoczynku (np. salon lub sypialnia). Działa wówczas w sposób relaksacyjny. Oświetlenie LED zużywa około 80% mniej energii niż tradycyjne źródła światła.

Należy jednak pamiętać, że używanie energooszczędnych żarówek nie wszędzie jest pożądane. Warto zrezygnować z takiego rozwiązania w pomieszczeniach, które nie będą nam często służyły. Alternatywnym rozwiązaniem jest tutaj montaż halogenów, które również zapewniają oszczędność energii aczkolwiek na znacznie niższym poziomie (do 30%). Zwracajmy uwagę na to, aby każdy halogen posiadał filtr UV.

2.jpg