Kategorie

Instalacja elektryczna w ogrodzie

Instalacja elektryczna w ogrodzie

Przygotowując się do montażu instalacji elektrycznej w ogrodzie należy pamiętać o kilku podstawowych i istotnych kwestiach. 

Po pierwsze rozplanowanie instalacji elektrycznej powinno być ukończone przed finalizacja prac w samym ogrodzie. Należy pamiętać o tym, aby decydować się na hermetyczne gniazdka (odporne na pył, wodę, kurz, itp.). Powinno się odpowiednio rozplanować ułożenie kabli (tak, aby nie nachodziły na korzenie, nie przechodziły w pobliżu oczek wodnych, itp. oraz  tak wytyczyć trasę kabli, aby nie kolidowały one z ułożeniem ścieżek, a w przypadku, gdy przewody elektryczne krzyżują się z siecią wodociągową lub gazową należy umieścić rury osłonowe (powinny one sięgać do 50 centymetrów w każdą stronę poza obrębem miejsca skrzyżowania).

W sytuacji, gdy wielkość posesji nie jest duża, istnieje możliwość zasilania wszystkich urządzeń bezpośrednio z gniazdek znajdujących się na zewnątrz budynku. Obecnie spotyka się przeważnie od dwóch do trzech takich gniazdek zasilających, które zabezpieczone są wyłącznikami 16A. Jeśli nie jesteśmy pewni co do tego jak urządzić naszą instalację elektryczną w ogrodzie w odpowiedni sposób - zawsze warto skorzystać z pomocy elektryka, który zaoferuje najdogodniejsze i najbardziej oszczędne rozwiązanie. Każda instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być dodatkowo przetestowana przed oddaniem jej do użytku.